fbpx

Tradičná vojenská výzbroj Japonska I.

Ďaleký východ je pre väčšinou Európanov dostupný prevažne cez mediálne vizualizácie. Vďaka komplikovanému jazyku je život v Čine, Japonsku, Kórey a ostatných štátoch v tomto kúte zeme dostupný v plnej sýtosti len pre niektorých cudzincov, ktorí sú ochotní podstúpiť strastiplnú cestu a naučiť sa na začiatku aspoň poriadne rodný jazyk danej krajiny.

Medzi najviac vyhľadávané lokality patrí hlavne Japonsko. Jedným z dôvodov rastúceho záujmu hlavne mladších ročníkov o túto krajinu je ľahká dostupnosť niektorých kultúrnych artefaktov ako animé, mangá, alebo japonských filmov, prevažne hororrov. Všetky tieto kanály sprostredkúvajú pre Európanov veľké množstvo nových informácií o odlišnostiach týchto vzdialených krajín. Avšak ako všetky ostatné štáty na svete, tak aj Japonsko si vyvinulo vlastný druh ochrany štátu a sformovalo svoju armádu. Tu sa stretávame s tradičnou výzbrojou japonského vojaka. Na prvý pohľad býva však nejednému z nás jasné, že tieto pracovné odevy japonských vojakov dýchajú svojim unikátnym životom a hlavne pestrosťou, ktorá je skôr zriedkavá u vojenskej výzbroje európskeho typu.

Untitled

Kabuto – tradičná japonská prilba

Je to najstarší typ prilby, ktorí využívali starodávny japonskí vojaci. Neskôr sa stal nevyhnutnou súčasťou tradičnej zbroje, ktorú nosili samurajmi. Bol populárni od približne 5. storočia nášho letopočtu. K hlavným inšpiračným zdrojom patrila Čína a Kórea. Jedno z prvých Kabuto bolo pravdepodobne z provincie Ise a bolo vyrobené zo železa a ocele počas obdobia Kofun.

Prilba Kabuto pozostáva z viacerých častí, k tým základným patria:

  1. Hači – kupola, ktorá je tvorená z plátov hagi-no-ita
  2. Tehen – menší otvor na vrcholu hači, častokrát bola táto časť využívaná a okrášľovaná krytom pripomínajúcim chryzantému.
  3. Mabizaši – predná časť hači
  4. Ukebari – látková podšívka vo vnútri hači
  5. Cunamoto – miesto pre uchytenie klenotu, ktorý predstavuje znak klanu. Je dostupný v štyroch verziách: predný, postranný, zadný, vrholný.
  6. Kasa džiruši no kan – krúžok na zadnej strane hači, ktorý slúži na pripevnenie vlajky
  7. Fukigaješi – odstupy vo forme krídel po stranách hači
  8. Šikoro – chránič krku, zväčša tvorený niekoľkými plátmi
  9. Šinobi-no-o – šnúra v oblasti brady, využívaná na pripojenie tvárovej zbroje, tzv. mengu

Existuje až 8 odlišných typov Kabuto: Sudži bači, Hoši-bači, Hari bači, Zunari, Tatami, Kadži, Džingasa, Kawari.

Untitled2 Európsky priaznivci tradičnej japonskej vojenskej výzbroje majú možnosť zakúpiť si Kabuto v niektorom z on-line obchodov. Cena sa pohybuje v priemere okolo 800 eur. V prípade ak si chce nadšenec zaobstarať celú výstroj, vyjde ho to celkom draho. Cena za kompletnú výstroj, kde je aj brnenie, sa pohybuje okolo 4000 eur.

Zdroj: wiki, pixabay